Hai công dân trẻ tuổi người Anh đã bị giết hại tại Thái Lan
Sau cuộc gặp với Thủ tướng Anh David Cameron bên lề hội nghị thượng đỉnh Diễn đàn hợp tác Á–Âu (ASEM) tại Milan, người đứng đầu chính quyền Thái Lan “nhượng bộ” để các nhóm điều tra của Anh tới nước này tìm hiểu vụ việc cùng Cảnh sát Hoàng gia Thái Lan.
Trước đó, hai công nhân nhập cư người Myanmar Zaw Lin và Win Zaw Tun bị cảnh sát Thái Lan buộc tội giết hại công dân người Anh David Miller (24 tuổi), hiếp dâm và giết chết cô Hannah Witheridge (23 tuổi). Thi thể của hai khách du lịch được tìm thấy trên đảo Koh Tao vào ngày 15-9.
Cảnh sát Thái Lan cho biết hai nghi phạm đã phải cúi đầu nhận tội và các mẫu DNA lấy từ hai tên này trùng khớp với mẫu được lấy từ cơ thể Witheridge. Tuy nhiên có cáo buộc cho rằng những nghi phạm này đã bị tra tấn và bị ép phải nhận tội. Cảnh sát Thái Lan thì lên tiếng kịch liệt bác bỏ cáo buộc này.
Giới quan sát cho rằng có hai vấn đề cần làm sáng tỏ: Một là quá trình xác minh các mẫu DNA của nghi phạm có đảm bảo tính độc lập. Hai là phải điều tra làm sáng tỏ cáo buộc các nghi can bị ngược đãi và ép cung. Tuy các nhà chức trách Thái Lan dẫn đầu và thực hiện quá trình tư pháp nhưng điều quan trọng là phải đảm bảo tính công bằng và minh bạch.
Ngày 13-10, Anh cũng đã triệu tập Đại sứ của Thái Lan ở London để bày tỏ mối quan tâm của mình về việc điều tra vụ án mạng và sẵn sàng hỗ trợ nếu cần thiết, trong khi các đặc phái viên của Anh tại Bangkok cũng đã gặp gỡ các quan chức hàng đầu của Thái Lan để thảo luận về vụ việc.
Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.
I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this
in future. Lots of people will be benefited from your writing.
Cheers! Escape roomy lista
I like this website it’s a master piece! Glad I discovered this on google.!
Very good info. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later.
This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thank you!
Excellent post. I will be going through a few of these issues as well..
A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more on this topic, it might not be a taboo matter but typically folks don’t speak about these topics. To the next! All the best.
You are so cool! I don’t believe I’ve read something like that before. So wonderful to discover somebody with unique thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with some originality.
After going over a number of the blog posts on your web site, I honestly appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and tell me what you think.
Saved as a favorite, I love your web site!
Great information. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon). I’ve saved as a favorite for later!
Spot on with this write-up, I really believe this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the advice.
I blog quite often and I seriously appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.
Hello! I just want to give you a huge thumbs up for your great information you have got right here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.
I blog often and I truly thank you for your content. Your article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.
Saved as a favorite, I really like your site!
I have to thank you for the efforts you have put in writing this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉
After I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thank you.