Thời khắc đăng quang của Hoa khôi Áo dài Việt Nam 2014 Trần Ngọc Lan Khuê. Bên trái là Á khôi 1 Thúy Vân, bên phải là Á khôi 2 Lệ Quyên. Ảnh: Maison de Bil.
Như vậy, sau gần 3 tháng tìm kiếm gương mặt đại diện Việt Nam tham gia đấu trường Quốc tế, đêm Chung kết Hoa khôi Áo dài – Đường đến vương miện Hoa hậu Thế giới đã diễn ra với 12 thí sinh vào tối 5-1.
Kết quả, Trần Ngọc Lan Khuê (TP. HCM), sinh năm 1992, cao 1m76 với số đo 3 vòng là 84 – 60 – 88, là sinh viên ngành ngữ văn Đức tại trường Đại học Khoa học Xã hội và Nhân văn đã đoạt ngôi vị cao nhất và giành quyền đại diện VN tham gia cuộc thi nhan sắc lớn nhất hành tinh là Hoa hậu thế giới 2015 – Moss World cùng 100 triệu đồng tiền mặt. Lan Khuê từng đoạt Giải 3 cuộc thi Siêu mẫu Châu Á 2012, giải Vàng Siêu mẫu 2013.
Khi được giám khảo Trương Ngọc Ánh đặt câu hỏi: “Nếu được thay đổi một điều gì trong quá khứ, bạn sẽ thay đổi điều gì?”, Lan Khuê đã tự tin và chân thành trả lời rằng cô sẽ không thay đổi gì cả và hoàn toàn tôn trọng quá khứ dù tốt hay xấu, vì tất cả đều là những bài học và kinh nghiệm quý giá. Chính câu trả lời này đã giúp Lan Khuê ghi điểm giành chiến thắng.
Thí sinh Phạm Hồng Thúy Vân (TP. HCM) giành danh hiệu Á khôi 1 với giải thưởng là quyền đại diện VN tham dự cuộc thi Hoa hậu quốc tế – Miss International. Thúy Vân sinh năm 1993, cao 1m72 với số đo 3 vòng là 82 – 60 – 90. Cô từng hoạt động với tư cách người mẫu tự do và từng theo học 3 năm ngành thanh nhạc.
Thúy Vân gây ấn tượng với giám khảo Henri Humpert với câu trả lời bằng tiếng Anh lưu loát về điều làm nên vẻ đẹp của người phụ nữ. Cô cũng đoạt giải phụ Thí sinh cải thiện vóc dáng tích cực nhất.
Và thí sinh Nguyễn Thị Lệ Quyên (Bạc Liêu) giành giải Á khôi 2, đại diện Việt Nam tham gia Hoa hậu Siêu Quốc Gia. Lệ Quyên sinh năm 1993, cao 1m73 với số đo 3 vòng là 80 – 59 – 89. Trước khi tham gia cuộc thi, Lệ Quyên được biết đến với danh hiệu Siêu mẫu tài năng của cuộc thi Siêu mẫu 2013.
Đây được xem là chương trình truyền hình thực tế đầu tiên về quá trình tuyển chọn, đào tạo người đẹp đi thi hoa hậu tại VN. Chương trình đã được phát sóng liên tục trong vòng 75 ngày, trải qua 10 chủ đề khác nhau với sự tham gia của 18 thí sinh cùng chung sống tại Lâu đài sắc đẹp.
Ngoài ra, cuộc thi còn trao các giải Thí sinh được khán giả yêu thích nhất cho Nguyễn Thị Thanh Tuyền (sinh năm 1994, đến từ Long An).
hey there and thank you for your info – I have definitely picked up
anything new from right here. I did however
expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload
the website lots of times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but
slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
Well I am adding this RSS to my email and could look out for
much more of your respective interesting content.
Ensure that you update this again very soon.. Escape roomy lista
Very interesting details you have noted, thanks for posting.!
Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.
Spot on with this write-up, I really feel this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!
Pretty! This has been an extremely wonderful article. Thanks for supplying this info.
Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a superb article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t seem to get anything done.
After I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Kudos.
Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It’s always useful to read articles from other writers and practice something from other websites.
Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read through content from other writers and use something from their websites.
This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thank you!
An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who was conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your internet site.
I was pretty pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and I have you saved to fav to look at new things in your web site.
It’s hard to come by well-informed people about this subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks
Great blog you’ve got here.. It’s difficult to find high quality writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!
Great blog you have got here.. It’s difficult to find quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!
I used to be able to find good information from your blog posts.