Chỉ vì muốn kiếm lời từ việc đổi ngoại tệ, Trinh đã huy động tiền mặt từ bạn bè. Nhưng mọi toan tính đổ bể khi số đô la Trinh mua đều là tiền giả.
Sáng ngày 24/9, Phòng cảnh sát truy nã tội phạm Công an tỉnh Quảng Nam đã tiến hành di lý đối tượng Nguyễn Thị Tuyết Trinh ( SN 1985), trú tại thôn Tân Bình Trung, xã Tam Tiến, huyện Núi Thành – đối tượng bị truy nã toàn quốc vì tội “lạm dụng tín nhiệm chiếm đoạt tài sản” từ Đắc Lắc về Quảng Nam để điều tra.
![](https://seatimes.com.vn/wp-content/uploads/2021/26/Tuyet_Trinh10_43_46_000000.jpg)
Tuyết Trinh tại thời điểm ra đầu thú
Trước đây Trinh là trưởng bộ phận lễ tân của Khách sạn Lê Dung, TP Tam Kỳ. Vào tháng 9/2013, Trinh gặp một khách hàng tên Randy, quốc tịch Úc đến liên hệ đổi ngoại tệ. Ban đầu Randy chỉ đổi vài chục USD đến 100 USD, mỗi USD Trinh đổi cho ông Randy 20.000VNĐ và đem ra tiệm vàng đổi lại được 21.000VNĐ hưởng chênh lệch.
Đổi được khoảng 9 lần, số tiền ngoại tệ được đổi mỗi lúc nhiều. Đến lần cuối Randy đem đến đổi 13.700 USD. Lúc này Trinh không đủ tiền mặt nên huy động tiền của bạn bè để đổi cho Randy.
Số ngoại tệ trên Trinh giữ để chờ USD tăng giá sẽ đổi để kiếm được nhiều tiền hơn.
Tuy nhiên, khi Trinh đem số ngoại tệ trên đi đổi thì phát hiện số đô la nói trên là tiền giả. Lúc này, tổng số tiền Trinh vay nợ đã lên đến gần 500 triệu. Những người trước đây cho Trinh vay tiền liên tục hối thúc Trinh trả lại tiền.
Túng quẫn, Trinh trốn vào TP. HHCM. Một thời gian hết tiền Trinh về nhà chồng ở xã Ea Kênh, huyện Krông Pác, tỉnh Đắc Lắc và đến công an sở tại đầu thú.
You really make it seem really easy with your presentation however I
find this matter to be really something that I believe I would never understand.
It sort of feels too complicated and extremely vast for me.
I am having a look ahead for your next put up, I’ll try to get the hang of it!
Escape rooms hub
Very interesting points you have noted, thank you for putting up.?
Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get anything done.
Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to make a superb article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t seem to get anything done.
Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.
This is a topic that is close to my heart… Take care! Where are your contact details though?
Hello there! This post could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!
Hello there, I think your website could possibly be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, wonderful site.
I must thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I really hope to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉
Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!
An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.
I love it whenever people get together and share opinions. Great blog, keep it up!
You need to be a part of a contest for one of the highest quality sites on the net. I am going to recommend this blog!
I blog often and I seriously appreciate your content. The article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.
I couldn’t refrain from commenting. Well written.
I like reading through an article that will make men and women think. Also, many thanks for allowing me to comment.
Next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly thought you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you weren’t too busy seeking attention.