Cựu ngoại trưởng Mỹ Hillary Clinton lên tiếng ủng hộ cải cách luật nhập cư của ông Obama. Ảnh: AP
“Tôi nghĩ Tổng thống đã có một bước đi lịch sử và tôi ủng hộ điều đó”, bà Clinton phát biểu tại New York Historical Society. Đây là ý kiến công khai đầu tiên của bà đối với việc cải cách luật nhập cư của ông Obama.
Cựu ngoại trưởng Mỹ, ứng viên tổng thống tiềm năng của Đảng Dân chủ trong nhiệm kì tới khẳng định quyết định của ông Obama là phù hợp với bước đi của các đời tổng thống trước đó. Bà Clinton nhấn mạnh ý kiến của mình trong bối cảnh nhiều gia đình là dân nhập cư lâu năm tại Mỹ và họ luôn đóng thuế nghiêm chỉnh.
Trước đó, hôm 20-11, Tổng thống Mỹ Barack Obama đã có bài phát biểu lịch sử liên quan đến cải cách nhập cư ở quốc gia này. Động thái trên đã vấp phải sự chỉ trích mạnh mẽ từ Đảng Cộng hòa, phe đang thắng thế ở cả thượng viện và hạ viện sau cuộc bầu cử giữa nhiệm kì hồi đầu tháng 11. Đảng Cộng hòa cáo buộc ông Obama đã vượt quá quyền hạn của hiến pháp.
Trong một bài phát biểu, ông Obama đã bác bỏ tất cả lập luận của Đảng Cộng hòa, phớt lờ Quốc hội, đồng thời quyết định sử dụng đến quyền tổng thống để thông qua dự luật.
Hiện tại, nước Mỹ có khoảng 11 triệu người nhập cư không có giấy tờ. Theo kế hoạch của ông Obama, khoảng 4,4 triệu người có con là công dân Mỹ và thường trú hợp pháp sẽ được ở lại tạm thời, mà không bị trục xuất. Những cư dân không có giấy tờ vẫn có thể xin việc và sinh sống ở Mỹ, song không có quyền bầu cử hay hưởng bảo hiểm theo luật chăm sóc sức khỏe.
hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.
I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could
get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK?
Not that I’m complaining, but sluggish loading instances
times will sometimes affect your placement in google and could
damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out
for much more of your respective intriguing content.
Make sure you update this again soon.. Escape room lista
Very interesting subject, thanks for posting.!
This is a topic which is close to my heart… Many thanks! Exactly where can I find the contact details for questions?
Good site you’ve got here.. It’s hard to find excellent writing like yours nowadays. I truly appreciate people like you! Take care!!
Saved as a favorite, I love your website.
bookmarked!!, I like your website!
The next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly thought you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you weren’t too busy seeking attention.
Hi there! This article could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Thank you for sharing!
Greetings! Very useful advice in this particular article! It’s the little changes that make the largest changes. Thanks a lot for sharing!
I needed to thank you for this great read!! I certainly loved every little bit of it. I have got you book-marked to look at new things you post…
Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.
I need to to thank you for this fantastic read!! I certainly loved every bit of it. I have got you book marked to look at new stuff you post…
Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.
This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post!
Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get anything done.
I blog often and I seriously appreciate your information. The article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.
This is a topic which is near to my heart… Best wishes! Where can I find the contact details for questions?