Vụ tai nạn khiến chiếc xe tải chổng 4 bánh lên trời và thành “đống sắt vụn”.
Hàng trăm con cá ngừ trên xe văng tung tóe khắp hiện trường. Ít nhất 2 người trên chiếc xe tải (tài xế và phụ xe) bị thương năng ở đầu trong tình trạng bê bết máu được người dân gọi xe taxi chở đến bệnh viện.
Vết phanh trên mặt đường cho thấy, chiếc xe tải đang lưu thông trên làn dành cho xe tải, thì bất ngờ lao ra làn đường bên phải. Tài xế cố gắng đánh vô lăng để xe khỏi lao thẳng xuống ruộng, nhưng chỉ được một đoạn thì tông vào trụ đèn chiếu sáng bên QL1.
Hiện trường vụ tai nạn
Có thể chiếc xe này lưu thông với tốc độ khá nhanh, nên sau khi tông gãy cột đèn thì lộn nhào trước khi lật úp khiến chiếc xe thành “đống sắt vụn” trên QL1.
Theo quan sát của PV Seatimes tại hiện trường, toàn bộ xe tải chở cá bị bẹp dúm, thân xe lật ngược. Cùng với đó, hàng chục thùng cá đông lạnh bật khỏi thùng xe, rơi vương vãi xuống ruộng và trải đều trên mặt đường Quốc lộ.
Được biết, tại thời điểm xảy ra vụ tai nạn, trên xe tải ngoài tài xế còn có hai phụ xe đi cùng. Rất may, cả ba người chỉ bị chảy máu, chấn thương phần mềm.
Ngay sau vụ tai nạn xảy ra, lực lượng chức năng thị xã Hương Trà đã nhanh chóng có mặt, bảo vệ hiện trường và cùng người dân chuyển các nạn nhân đi cấp cứu. Vụ tai nạn xảy ra vào cuối giờ chiều, lượng người lưu thông đông nên tuyến QL1A đi qua khu vực này bị ảnh hưởng nghiêm trọng.
Hiện, nguyên nhân vụ tai nạn vẫn đang được các cơ quan chức năng điều tra, làm rõ.
Đăng Hậu
Great post and straight to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you people have any thoughts
on where to hire some professional writers?
Thanks in advance 🙂 Escape roomy lista
Very interesting info!Perfect just what I was looking for!?
I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own site and would like to know where you got this from or just what the theme is called. Kudos!
I want to to thank you for this very good read!! I absolutely loved every bit of it. I’ve got you book-marked to check out new stuff you post…
It’s hard to come by knowledgeable people on this topic, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks
May I simply say what a relief to find somebody who actually knows what they are talking about on the web. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular because you surely possess the gift.
Your style is unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.
It’s hard to come by knowledgeable people for this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks
Howdy! This article could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!
This is a topic which is close to my heart… Best wishes! Exactly where can I find the contact details for questions?
There’s certainly a great deal to find out about this subject. I like all the points you’ve made.
I need to to thank you for this good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I have got you book marked to look at new things you post…
Greetings, There’s no doubt that your blog could possibly be having browser compatibility problems. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great website.
That is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Thanks for sharing this one. A must read post!
An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your blog.